Hammaste valgendamine
Hammaste värv muutub kas väliste või siseste tegurite mõjul. Toiduained, ravimid ja tubakas mõjutavad hambakattu keemiliselt ja toodavad värvaineid, mis kanduvad läbi emaililõhede sügavamale hambaemaili. Vananedes muutub email õhemaks ja selle ehitus muutub, mistõttu muutuvad ka emaili valgust murdvad omadused. Need muutused viivadki aastate möödudes nn. vananemistumenemisele.
Hammaste arengu aegne tetrtsükliinravi, fluorirohkus ja mõned üldhaigused nagu porfyria ja erythroblastosis fetalis võivad viia hammaste nn. sisesele värvumisele. Üksiku hamba värvimuutus võib olla hambatrauma tulemus, kus hamba värvimuutust põhjustab verejooks.
Hammaste valgendamine on osa kosmeetilisest tervishoiust: inimene tunneb ennast nooremana, tervemana ja veetlevamana, kui muidu terved hambad valgendatakse. Keemiline valgendamine on lihtne ja odav protseduur võrreldes hammaste lamineerimise või kroonimisega.
Valgendamise toimeained
Valgendamise ajalugu on juba üle 100 aasta vana. Vesinikperoksiidi kasutati esimest korda aastal 1884 ning see on ka tänapäeval toimeaineks erinevas konsentratsioonis (3%-38%) ja eri kombinatsioonides. Vesinikperoksiidi molekul on väike ja läbib lihtsalt emaili ja dentiini. Koduseks valgendamiseks mõeldud geelid sisaldavad 10-20% karbamiidperoksiidi, mis laguneb vesinikperoksiididks ja uureaks. 10% karbamiidperoksiidist saab u. 3% vesinikperoksiidi.
Kodune valgendamine kapedega
Kodune valgendamine sobib õrnalt värvunud hammastele ehk nn. vananemistumenemise korral.
Soovides kasutada kodust valgendust tuleb tulla hambaarsti vastuvõtule, kus puhastakse hambad katust, määratakse hammaste värv valgendamise tulemuse jälgimiseks, antakse juhendid valgenduse koduseks teostamiseks ja pakett valgendavate kapedega. Püsivus on indiviiditi erinev ja sõltub muuseas ka dieedist. Valgenduse uuendamine on enamasti vajalik 0,5-2 aasta pärast.
Üldisemad kuigi harva esinevad kõrvaltoimed on hammaste külmatundlikus ja igemete ärritumine. Lisaks võib esineda ka keele ja kurgu kipitust. Kõik kõrvaltoimed kaovad kape kasutamise järgselt paari päeva jooksul.
Valgendavaid aineid ei soovitata suitsetajatele (valgendus koduseks kasutamiseks), kuna happelised ained võivad lisada suitsetades tekkivatele ainetele kantserogeensust. Valgendust ei soovitata tavaliselt ka rasedatele või imetavatele emadele.
Tänapäeval kasutatakse hammaste valgendamiseks kõikide erinevate valgendustehnikate korral ühte ja sama põhimõtet. Valgendavat toimet omab valgendav geel e. enamasti vesinikperoksiid koos mitmete lisakomponentidega. Lisategurid nagu näiteks valgus (diood/halogeen valguslambid, laserid, nn. plasmavalgus jne.), ei oma uuringute kohaselt valgenduse lõpptulemuse kujunemisel olulist rolli, vaid on pigem tootjapoolsetest eripäradest tingituna vajalikud valgendusprotsessi käivitamiseks ja/või kiirendamiseks ning teevad protsessi enamasti kohmakaks ja/või kalliks. Valgusest sündiv liigne soojus on hambanärvile pigem kahjulik seoses suure temperatuuritõusuga. Valgusest tingitud hamba kuivamine võib küll anda ajutiselt suurema efekti, kuid see kaob mõne aja pärast. Keemiliselt aktiveeruv valgendusgeel on turvaline, ühtmoodi efektiivne ja üldjuhul soodsaim võimalus hammaste valgendamiseks.
Lille Hambaravi kasutab hammaste valgendamiseks ühe juhtiva ja respekteerituima valgendusaineid tootva ettevõtte Ultradent tooteid.