Hammaste regulaarne hooldus

Hammaste regulaarne hooldusIgemehaiguste ravi tähendab erinevate ladestuste (hambakatt, hambakivi) eemaldamist hammastelt.

 

Hambakivi eemaldamise all mõeldakse ladestiste eemaldamist hammastelt ja igemetaskust. Kõige sagedamini esineb hambakivi alumiste lõikehammaste ehk intsisiivide keelepoolsel pinnal, aga ka ülemiste mälumishammaste põskmisel pinnal, mõnikord aga ulatuslikult üle kogu hammaskonna. Hambakivi eemaldamine toimub spetsiaalse seadeldisega, mis hamba pinda puudutades "väristab" sinna kinnitunud ladestise hambast lahti. Edasi toimub väiksemate ladestise jääkide eemaldamine käsiinstrumentidega ning kõige lõpuks hambapinna poleerimine lihvimiskivikeste ja -kummidega ning profülaktilise pastaga.

  

Hamba pinnale kasvav pisikute kiht põhjustab igemepõletikku ehk gingiviiti. Esimene põletiku tunnus on hambaid harjates tekkiv igemeverejooks ning ebameeldiv lõhn ja maitse suus. Põletikus igemetaskud on mikroobidele hea kasvupaik.

 

Parodontiit on hammaste tugikudede põletik, millele eelneb alati gingiviit. Parodontiidi puhul algab taastumatu kinnituskudede kadu. Iseloomulik on, et igemete veritsus on püsinud paljude aastate jooksul. Parodontiit esineb tavaliselt täiskasvanutel ja on reeglina kroonilise iseloomuga. Parodontiitilise põletiku puhul lisandub lisaks igemeverejooksule ja ebameeldivale hingeõhule ka igemeturse, mädakolded igemetaskus ning hammaste liikuma hakkamine. Kui parodontiiti ei ravita, hakkab hammaste kinnituskude hävinema. Ige irdub hamba küljest, tekivad sügavad igemetaskud, kuhu asuvad elama lõaluud hävitavad pisikud. Hambaravis teostatud põhiravi tulemusena on võimalik pidurdada parodontiidi arengut. Kord parodontiiti haigestunu jääb paro riskipatsiendiks kogu eluks.

 

Samas on tänapäevane suund hambaravis pigem haigusi ennetav, mistõttu on igemeravi kompleksne ja seisneb eelkõige haiguste põhjuste väljaselgitamises, korrektse hügieenitehnika õpetamises ning personaalse suuhügieeni programmi väljakujundamises ning järelkontrollis. Hea igapäevane kodune suuhügieen on igemepõletiku ennetamise ja paranemise eelduseks.