Proteesimine

ProteesimineProteesitüübid jagunevad laias laastus kaheks: suhukinnitatavad ning suust eemaldatavad proteesid. Lisaks on võimalik valmistada kombineeritud proteese, kus vaid teatud osa proteesist on eemaldatav.

 

Sõltuvalt probleemist on võimalused erinevad:

 

Hambakroone kasutatakse ulatuslikult hävinenud või trauma tagajärjel purunenud hamba taastamiseks. Vana hammas lihvitakse kroonile ruumi tegemiseks igast küljest väiksemaks. Siis võetakse hamba jäljend, mille põhjal valmistatakse hambalaboris kroon. Seejärel tsementeeritakse kroon hambale. Kokku tuleb hambaarsti juures käia minimaalselt kaks korda, kumbki visiit kestab umbes tunni. Metallokeraamilise krooni karkass valmistatakse metallsulamist, mis annab vajaliku vastupidavuse ning kaetakse portselaniga esteetilisuse huvides. Täpselt valmistatud krooni korral kestavad need elu lõpuni.

 

Sildproteesi kasutatakse puuduva hamba (hammaste) asendamiseks ja/või suure hambavahe täitmiseks. Kui tegu on vaid ühe hamba taastamisega, võetakse kõrvalhammaste jäljend, mille põhjal valmistatud sild tsementeeritakse puuduva hamba kõrvalhammastele. Kõrvalhambaid tuleb eelnevalt väiksemaks lihvida. Silla värvus valitakse sõltuvalt naaberhammaste värvusest. Kogu protseduuriks on vaja kaht umbes tunnist visiiti. Sildproteesi abil saab asendada üksikuid hambaid, kuid sellega kaasneb ka naaberhammaste lihvimise vajadus. Puuduv hammas nö riputatakse naaberhammastele, sellest tuleneb ka proteesitüübi nimetus. Olenevalt hambasilla hooldamise korralikkusest võib see kesta elu lõpuni.

 

Laminaadid on hamba pinnale kinnitatavad portselankoorikud, mis on loomuliku hamba väljanägemise ja vastupidavusega. Hamba normaalse paksuse säilitamiseks tuleb hamba esikülge veidi lihvida. Laminaadid kinnitatakse hammastele spetsiaalse komposiittsemendi abil. Laminaatide paigaldamiseks tuleb teha hambaarstile kaks visiiti. Korralikult paigaldatud laminaat näeb hea välja. Vanuse kasvades krooni kõrgus kasvab ehk ige taganeb, siis tuleb ehk hambakaelal nähtavale laminaadi serv.

 

Teatud juhul on võimalik hammaste juuri ravida ning nendele ehitada suust mitte-eemaldatavaid proteese e. tifthambaid. Kui hambakroon on osaliselt säilinud, saab hävinenud osa parandada täidiste, hambalaboris valmistatud tehiskroonide või ka panuste abil. Osalise hammaste kaotuse puhul on alternatiivina sildproteesidele võimalik kasutada suust ärakäivaid e. partsiaalproteese.

 

Osalised proteesid on suust eemaldatavad. Seda proteesitüüpi kasutatakse mitme hamba taastamisel, kuid vaid juhul, kui patsiendil on säilinud piisavalt tugihambaid. Osalise proteesi eeliseks on hammastele kinnitumine tugihoideklambritega. Samuti juhivad proteesi karkassil olevad lebamid mälumisjõudu säilinud hammastele.

 

Totaalproteesid tuleb valmistada täieliku hambutuse korral ning need kinnituvad lõualuudele.